Az eredeti hazájában Új-Zélandon korábban a kipusztulás szélén állt. Ma kedvelt és elterjedt díszmadár, köszönhető a tenyésztők áldozatkész munkájának. Sajnos hazánkban még kevesen tartják hobbimadárként ezt a kedves, kíváncsi, szapora madárkát.
A fej és a homlok vörös foltja jellemző a fajra, de a fiatal madarakon még nem annyira feltűnő. A tollazat laza, túlnyomórészt sötétzöld. Testhossza: kb. 28 cm. Átlagos élettartama: 6 év, de jó tartási körülmények között ennél több is lehet.
Tenyészetemben volt már 11 éves kort is megért madár, 8 éves korában még utódai voltak.
Ivari különbség: a tojók kisebbek.
Szaporodás: A párzásra kész tojó nyöszörgő hangot ad és ezzel hívja fel magara a figyelmet. A hím többször körbeugrálja, körberöpdösi a tojót. majd megkezdődik a párzás, ami akár 3-4 percig is tarthat. A párzást követő 5. napon rakja le a nőstény az első tojást. Egy fészekalj, akár 7-8 tojásból is állhat. Általában a kotlás a 2. tojás lerakása után kezdődik, de nem kell megijedni, ha csak a 3-4. tojás után kezdi meg ezt a tojó. A kotlási idő 19-20 nap. Általában nagyon jó költő és dajkamadár. Tenyészetemben már előfordult, hogy árván maradt nimfapapagáj fiókát is gond nélkül felnevelt. A kicsik 42 nap múlva lesznek röpképesek és még további 16-18 nap elteltével már teljesen önállóvá válnak, elválaszthatók szüleiktől. A fiatal madarak farktollai rövidebbek, fejükön kisebb a vörös folt, kantár.
Táplálása: nem válogatósak. Kedvelik a hullámos papagáj keveréket, napraforgót, gyümölcsöket, zöldeleséget, főtt rizst. Költési időszakban kínáljuk őket lágyeleséggel (reszelt sárgarépa, főtt kemény tojás, búzadara, búzacsira, korpa keverék). Szeretnek kapirgálni baromfik módjára és közben kecskéhez hasonló mekegő hangot adnak. Tapasztalatom szerint a színmutációk ritkábban hallatják jellegzetes hangjukat, viszont mutatósabbak hagyományos zöld társaiknál. Mozgékony madár, ezért minél nagyobb helyet biztosítsunk számára. Én a madaraimat egy 130x60x60 cm-es általam készített szobai röpdében tartom. Halottam már arról, hogy kisebb helyen is tartottak már tenyészpárt, de szerintem ez az elhelyezés már nem ideális számukra. Tenyészérettségük kb. egyéves kor, de ajánlatos a szaporításhoz megvárni a másfél évet. Igaz, hogy domesztikálódott faj, de téli időszakban még lakásban se kapjanak odút, mert gyakori a tojás-visszamaradás, ami a tojó életébe is kerülhet! Költésre megfelel az ún. nimfa odú faforgáccsal bélelve. Évente két költésnél több nem javasolt. Eredeti színe sötétzöld, de már ismert a világos olajzöld, zöldes-sárga, sőt sárga változat is. Tartásra, tenyésztésre mindenkinek ajánlom ezt a kedvesen -, pimaszul érdeklődő madarat, annak ellenére, hogy hangutánzó képessége minimális, de inkább nincs. Más madarakkal, mint például a hullámos, nimfa, Katalin papagájokkal jól megfér, sőt még rizspintyekkel is tartottam együtt őket.
A lapos farkúak családjába tartozókkal például: rozella, pennant papagáj, nem ajánlatos együtt tartani, mert ezek a madarak sokszor még a saját fajtársaikkal sem fémek meg, így elkerülhető egy esetleges tragédia! Az egészséges madarak állandóan mozognak, ügyesen futkároznak a volier oldalán is, de ennek ellenére nyugtató hatással vannak a más fajhoz tartozó, félénkebb madarakra. Természetesen a költési időszakban külön párokban tartsuk őket. |